Onnistunut Hitta ut -sunnuntaikävely takana!
Onnistunut Hitta ut -sunnuntaikävely takana!
Tänään saimme nauttia aivan upeasta, aurinkoisesta säästä ja mahtavasta seurasta Mälarenin kauniissa rantamaisemissa! Alkuperäinen reittisuunnitelma vähän venyi seikkailumielellä, ja mittariin kertyi lopulta 5,3 kilometriä upeaa metsä- ja kalliomaastoa. Aikaa tähän reippailuun kului 1 tunti ja 24 minuuttia.
Hitta ut -rastien bongaamisen lisäksi matkan varrelta tarttui mukaan myös muutama geokätkö! Oli aivan mahtavaa, että mukana oli niin innokkaita rastien etsijöitä kuin heitäkin, jotka lähtivät mukaan ihan vain nauttimaan mukavasta kävelystä ja aurinkoisesta seurasta. Tosin mainittakoon, että rasti numero 15 jäi meiltä tällä kertaa suosiolla ottamatta – sinne kun ei yksinkertaisesti löytynyt reittiä ylitsepääsemättömän rämeikön läpi!
Kierroksen päätteeksi suuntasimme ansaitusti Café Villa Ediin maittavalle lounaalle ja kahveille vaihtamaan kuulumisia – tiskistä löytyi jos jonkinmoista suolaista ja makeaa herkkua! Kiitos kaikille mukana olleille loistavasta seurasta ja reippaasta ulkoilumielestä!
Tulossa seuraavaksi – ilmoittaudu mukaan tapahtumissa!
Seuralla tapahtuu lähiaikoina paljon! Molemmista alla olevista retkistä löytyy jo omat tapahtumat seuran Facebook-sivuilta, joten käy klikkaamassa itsesi mukaan niihin:
Lauantaina 13.6. – Kävely Frestassa
Otetaan uusiksi reipas kävelylenkki hyvässä seurassa, tällä kertaa Frestan maisemissa! Katso tarkemmat tiedot ja ilmoittaudu mukaan erillisessä Facebook-tapahtumassa.
FB-tapahtuma: https://fb.me/e/3SY22eIYx
Sunnuntaina 14.6. – Rosersbergin linnan opaskierros & geokätköily/kävely
Luvassa on kulttuuria ja ulkoilua parhaassa seurassa! Suuntaamme Rosersbergin linnalle mielenkiintoiselle opaskierrokselle, jonka jälkeen yhdistämme päivään mukavan kävelyn ja geokätköilyn linnan upeissa ympäristöissä. Lisätiedot ja ilmoittautumiset löydät retken omasta Facebook-tapahtumasta.
FB-tapahtuma: https://fb.me/e/dcdvasarO
Ota ystävä matkaan ja tule mukaan seuran toimintaan. Nähdään retkillä!

