Suomi-seuran yhteinen mummonneliöviltti
Sukupolvien silmukat on yhteisöllinen virkkausprojekti, jossa yhdistyvät vanhat käsityöperinteet, uudet ideat ja eri sukupolvet.
Opettelemme yhdessä virkkaamaan mummonneliöitä ja kokoamme niistä yhteisen viltin Suomi-Seuran sohvalle.
Jokainen saa osallistua omalla tavallaan, valita omat värinsä ja virkata niin monta neliötä kuin haluaa. Tärkeintä ei ole täydellinen lopputulos, vaan yhdessä tekeminen, uuden oppiminen ja käsityöperinteen siirtäminen eteenpäin.
Toteutus
💌Tapaamme Suomi-Seuralla neljä kertaa ennalta suunniteltujen tapaamisten merkeissä. Käytössämme on lankoja ja virkkuukoukkuja, ja voit osallistua tapaamisiin oman aikataulusi mukaan – kaikkiin tapaamisiin ei tarvitse tulla, vaan voit liittyä mukaan silloin, kun sinulle sopii.
🧶Opettelemme yhdessä virkkaamaan mummonneliöitä. Niin aloittelijat kuin kokeneetkin virkkaajat, ikään katsomatta, ovat lämpimästi tervetulleita.
😍Jokainen virkkaa omia neliöitään omaan tahtiinsa ja haluamissaan väreissä.
🎶Tavoitteena on 48 neliötä, joista muodostuu noin 90 × 120 cm viltti.
👌Lopuksi yhdistämme neliöt yhdeksi yhteiseksi viltiksi, joka jää Suomi-Seuran sohvalle.
Sukupolvien silmukat on enemmän kuin käsityöprojekti. Se on tapa kohdata, jakaa osaamista ja luoda yhdessä jotain pysyvää. Jokainen neliö on omanlaisensa, mutta yhdessä niistä muodostuu lämmin kokonaisuus, joka kertoo yhteisöstämme.
FB-tapahtuma: https://fb.me/e/5jWbH56xU

